Skip to main content
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą sztandarową inicjatywę jaką jest Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. W tym roku odbyła się po raz 22.
Przygotowanie i przeprowadzenie jej było dużym wyzwaniem ze względu na nową lokalizację – Czaplinek. Pomimo starań jakie podjęliśmy, nie otrzymaliśmy pozwolenia na obecność PJ na terenie Festiwalu Pol’And’Rock, więc postanowiliśmy poszukać innego rozwiązania. Dzięki znakomitej współpracy ze Zgromadzeniem Księży Salezjanów, którzy udostępnili nam swój teren i obiekty znajdujące się w bezpośredniej bliskości Festiwalu Pol’And’Rock udało się stworzyć bezpieczną bazę noclegową dla ewangelizatorów i miejsce spotkań oraz modlitwy z uczestnikami Festiwalu tuż przy drodze, którą przez cały tydzień przemieszczały się tysiące osób.
Tegoroczna edycja PJ zgromadziła 150 wolontariuszy w tym: 80 mężczyzn, 70 kobiet, 112 osób świeckich, 14 księży, 2 braci zakonnych, 4 diakonów, 7 kleryków i 11 sióstr zakonnych. Wprowadzając nas w tegoroczne hasło Przystanku Jezus: „Wszyscy jesteśmy braćmi”, rekolekcjonista ks. Michał Olszewski SCJ przypomniał za papieżem Franciszkiem, że prawdziwe braterstwo to Kościół w misji; Kościół mandatum – otwarty na każdego człowieka. By wejść w braterstwo trzeba pozwolić Jezusowi umyć nam nogi i zdobyć się na odwagę mycia nóg innym.
To właśnie stało się treścią rozmów ewangelizacyjnych wolontariuszy, którzy przez 4 dni ofiarnie służyli uczestnikom Festiwalu Pol’and’Rock. Myli im stopy brudne od kurzu, sprzątali dla nich toalety i zajmowali ostatnie miejsce – jak Jezus, by dotrzeć do człowieka z przesłaniem nieskończonej miłości Boga. Wielu adresatów ewangelizacji skorzystało z Sakramentu Pokuty i Pojednania, poprosiło o modlitwę oraz przyjęło Jezusa w Komunii Świętej podczas niedzielnej Eucharystii sprawowanej w ich intencji przez bp. Edwarda Dajczaka.
Dzięki wsparciu Darczyńców, Biskupów i Fundacji KGHM udało się pokryć w całości koszty związane z organizacją. Dziękuję tym z nas, którzy w swoich parafiach zorganizowali zbiórki do puszek, poświęcili swój czas, by być na całości PJ lub pomóc z montażu i demontażu bazy, załadunku i rozładunku ciężarówki ze sprzętem w Gubinie oraz uprzątnięciu wszystkiego po wydarzeniu.
Jako Stowarzyszenie pragniemy, by Przystanek Jezus mógł w dalszym ciągu służyć uczestnikom Festiwalu Pol’And’Rock, a także być miejscem, gdzie ewangelizatorzy doświadczają wielkich dzieł Boga, który zawsze błogosławi, gdy idziemy w Jego Imię.